Golf Pirkkala laajenee 27-reikäiseksi golfkeskukseksi
Golf Pirkkalan kehitystyö on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin. Golf Pirkkala Oy:n varsinainen yhtiökokous päätti 17.6.2025 hyväksyä pitkään valmistellun laajennushankkeen, jonka myötä Pirkkalan golfkenttä kasvaa nykyisestä 18 reiästä täysimittaiseksi 27-reikäiseksi golfkeskukseksi. Päätös merkitsee merkittävää investointia alueen golf- ja vapaa-ajanpalveluihin sekä vahvistaa Golf Pirkkalan asemaa yhtenä Suomen kehittyvimmistä golfkohteista.
”Golf Pirkkalan alkuajoista lähtien on ollut tiedossa, että 18 reikää on tälle kentälle liian vähän. Sijaintimme on erinomainen ja kentän kunto on ollut hyvin tehtyjen pohjatöiden johdosta hyvä heti ensimmäisistä kausista lähtien. Lisäksi Golf Pirkkalassa kentän laatu on meidän ykkösprioriteettimme. Kentänhoito tekee loistavaa työtä päivittäin Jarkko Servon johdolla meidän kaikkien pelaajien eteen. Siten harrastajien kiinnostus kenttää kohtaan on ollut kauttaaltaan korkea”, taustoittaa Golf Pirkkalan hallituksen puheenjohtaja Mika Viitaharju.
”Kenttälaajennus on yksinkertaisesti pakko tehdä, jos halutaan pitää osakkeenomistajat ja green fee -pelaajat tyytyväisinä”, hän kiteyttää.
Pirkanmaan alueen golfareilla on ollut jo pidempään tiedossa, että Golf Pirkkalan kentän käyttökapasiteetti on erittäin korkea ja halutuimmat lähtöajat menevät kuumille kiville. Nyt käyntiin iskettävä kenttälaajennus on useamman vuoden työn seurausta. Sen on mahdollistanut uusien maa-alueiden vuokraaminen.
”Ensimmäisen kerran kentän laajentamisesta puhuttiin jo vuonna 2008. Noin viisi vuotta sitten päätimme hallituksessa, kun tulin puheenjohtajaksi, että nyt katsotaan tämä kortti ihan loppuun saakka ja mennään asian kanssa niin pitkälle kuin päästään”, paaluttaa vuodesta 2020 saakka puheenjohtajana toiminut Viitaharju.
Laajennus käsittää yhdeksän täysin uuden väylän rakentamisen nykyisen kenttäalueen yhteyteen. Uusien väylien lisäksi nykyistä 18-reikäistä kokonaisuutta tullaan parantamaan monin tavoin: hiekkaesteitä uusitaan ja muotoillaan nykyaikaisemmiksi, ja kentän kastelujärjestelmää päivitetään entistä tehokkaammaksi ja ympäristöystävällisemmäksi. Samalla koko kentän maisemallista ilmettä kehitetään huolellisesti suunnitellulla puustonhallinnalla ja viheriöalueiden uudistuksilla, jotta kokonaisuus tarjoaa jatkossa entistä monipuolisemman ja laadukkaamman pelikokemuksen.
Rakennustyöt käynnistyivät elokuun alussa 2025 puuston kaadolla. Tämän jälkeen työt etenevät vaiheittain maansiirto- ja kentänrakennustöihin, joita toteutetaan tarkasti laaditun aikataulun mukaisesti. Tavoitteena on, että uusi 18 + 9 reiän kokonaisuus voidaan avata pelaajille vuoden 2027 aikana.
Nykyiselle kentälle tehtävät parannustyöt on suunniteltu toteutettavaksi pääosin pelikauden ulkopuolella loka–joulukuun sekä maalis–huhtikuun aikana, jotta ne häiritsisivät pelaamista mahdollisimman vähän. Hankkeen etenemisestä tullaan tiedottamaan säännöllisesti — vähintään kuukausittain tai aina, kun jokin merkittävä vaihe saadaan valmiiksi.
Projektipäällikkö pitää hankkeen osapuolet samassa kelkassa
Kenttähankkeen projektipäälliköksi on nimetty Ilkka Mattila. Hänellä on vuosien kokemus erilaisista rakennusprojekteista, maanrakennuksesta ja hankinnoista sekä kontakteja näissä toimissa työskenteleviin tahoihin. Mattila tuo oman ammattitaitonsa Golf Pirkkalan käyttöön.
”Tehtäväni on pitää Golf Pirkkalan puolia ja katsoa, että kenttä rakennetaan, kuten kuuluukin. Kustannusten kurissa pitäminen ja eri osapuolten yhteensovittaminen ovat myös toimenkuvaani”, Mattila selventää.
Mattilan mukaan golfkentän rakentaminen ei ole rakennusteknisesti erityisen vaativaa, jos sitä vertaa vaikkapa sillan rakentamiseen tai muuhun erikoisrakentamiseen. Ennemminkin projektinhallinta nousee merkittävään rooliin.
Tästä huolimatta hän pitää kenttähanketta haastavana ja onnistuessaan erittäin palkitsevana projektina, joka jättää ainutlaatuisen jäljen Golf Pirkkalan historiaan.
”Rakennamme kentällä, jossa olemme jatkuvasti valvovan silmän alla. Voi varmaan tulla arvostelua, tuleeko kentästä hyvä ja pysymmekö budjetissa, mutta pää täytyy vaan pitää kylmänä ja luottaa kaikkien osapuolten tekemiseen.” Joku saattaa kuvitella, että eihän se ole kuin mennä tuonne maastoon ja rakentaa väylät, mutta monia asioita on otettava huomioon. Vaikkapa, miten logistisesti ja turvallisesti huolehditaan maan siirrot molempiin suuntiin”, Mattila kertoo.
Nykyinen kenttä tunnetaan kuivatusjärjestelmästä ja samaa vaaditaan uudeltakin
Vuonna 2007 täysimittaisena avattu kenttä tunnetaan erinomaisesta kuivatuksestaan. Sateiden jälkeen kenttä on nopeasti pelikunnossa, minkä voi sanoa olevan Suomessa ainutlaatuista.
Alkuperäisen kentän rakennustöiden valvojana toimi Ari-Matti Ilkka, joka on pestattu samaan tehtävään myös tällä kertaa. Ilkka jää pitkältä ja ansiokkaalta työuraltaan eläkkeelle tänä vuonna, joten hänellä riittää aikaa Golf Pirkkalan käytettäväksi.
”Hommani on katsoa, että urakoitsija rakentaa kentän arkkitehtien piirustusten mukaisesti. Tuo kuivatus on sitten erikoisosaamistani, mistä meillä on hyviä kokemuksia nykyisen kentän osalta. Perusperiaatteet kuivatuksista on toki olemassa, mutta väylien salaojitukset ja griinien ympäristöt katsotaan vielä tarkemmin, millaisiksi ne rakennusvaiheessa muodostuvat”, Ilkka sanoo.
Ilkka on ollut Pirkkalan lisäksi mukana muun muassa Nokian, Lakesiden ja Nordcenterin kenttien rakentamisessa ja perusparannuksissa. Ennen kuin neitseelliseen maastoon päästään koskemaan ja kaivamaan, ei voida sataprosenttisella varmuudella sanoa, mitä pinnan alta löytyy.
”Ennakoimattomissa asioissa pitää olla hereillä. Nykyisellä kentällä tuli vastaan pehmeämpiä kohtia, joita paikkailtiin. Golfkentän rakentamisessa kasvukerrokset pitää ottaa tietenkin tarkasti huomioon. Viimeksi lähetimme näytteitä Skotlantiin parhaan lopputuloksen saavuttamiseksi”, Ilkka muistelee.
Playable pathway – arkkitehtien taidonnäyte
Uusien reikien arkkitehdeiksi valittiin Kari Haug ja Tim Lobb. Yhdessä he pääsevät luomaan osaltaan uniikkia pelikokemusta Golf Pirkkalaan. Heidän kenttäsuunnittelunsa kulmakivenä on pelaajalähtöinen filosofia, joka pyrkii tuottamaan nautittavia ja monipuolisia haasteita kaikille pelaajaryhmille.
Haug on havainnut uransa aikana, että ennen muuta naiset, mutta myös muut alhaisemmilla mailanpään nopeuksilla lyövät pelaajat ovat jääneet kenttäarkkitehtuurissa sivuosaan. Tämä on toiminut pohjaideana hänen suunnittelufilosofiassaan.
Havaintonsa tueksi Haug on kerännyt mittavan määrän dataa naispelaajien lyöntien pituuksista, korkeuksista, alastulokulmista ja paljon muusta. Näin hänellä on tiedossa, mihin saakka naiset avauslyönneillään pääsevät ja millä tavalla he pystyvät lähestymään griinejä.
”Väylien suunnittelussa on tärkeää pitää huoli, että jokaisesta tiiboksista on oikeanlainen etäisyys pallon alastuloalueelle. Sen jälkeen on valittavana reitti griinille. Alhaisilla mailanpään nopeuksilla pelaavat eivät saa palloa tarpeeksi korkealle ilmaan, että se pysähtyisi haluttuun kohtaan viheriöllä, joten heille on oltava reitti maan kautta”, Haug avaa filosofiaansa.
Haugiin vaikutuksen teki Golf Pirkkalan maasto, joka muistuttaa hänen kotiosavaltiotaan (Minnesota) Yhdysvalloissa.
”Vaihteleva metsäinen maasto on upea mahdollisuus tehdä kaunis golfkenttä, jossa valkorunkoiset koivut, kalliot ja vihreä ruoho ovat harmoniassa keskenään”, hän maalailee.
Tim Lobb muistetaan Suomessa Linna Golfin suunnittelijana. Australialainen, mutta Englannissa yli 20-vuotta asunut Tim on innoissaan päästessään jälleen piirtämään kenttää suomalaiseen metsämaisemaan.
”Paikallisten pelaajien täytyy olla fyysisesti hyvässä kunnossa, kun he kiertävät päivä toisensa jälkeen näin mäkistä kenttää”, Lobb heittää.
”Vakavammin puhuen, tässä projektissa on todella mielenkiintoista olla mukana. Golf Pirkkala tekee historiansa merkittävimmän projektin sitten kentän avaamisen jälkeen.”
Lobb on tunnettu suunnittelijana pelistrategisista oivalluksistaan. Kaikkea hän ei tässä vaiheessa vielä paljasta, mutta raottaa hieman, mikä pelaajia tulee puttiareenoilla odottamaan.
”Griinit tulevat olemaan hieman isompia nykyiseen kenttään verrattuna. Näin saadaan esimerkiksi enemmän lipunpaikkoja”, Lobb hymyilee.
Laajennus on historiallinen virstanpylväs Golf Pirkkalalle ja koko Pirkanmaan golfyhteisölle. Tulevat vuodet tuovat mukanaan paljon työtä, mutta myös innostavia mahdollisuuksia, kun rakennamme yhdessä uutta ja entistä parempaa golfkeskusta.
Kaikki lisätiedot ja yhteydenotot kentänlaajennukseen liittyen:
Markus Junni
Toimitusjohtaja
Golf Pirkkala Oy
040 567 3316
markus.junni@golfpirkkala.fi